12/21/2009

Ailenin önemi

Kücük bir Türk kiziydi Fadime. Almanya´da dogmus ve vakti gelince de her cocuk gibi okula baslamisti. Cok zeki bir kiz oldugu icin ailesi onun ilerde muhakkak iyi bir tahsil yapacagindan hic kuskusu yoktu. Fadime´yi taniyanlar da emindi onun okuyup iyi bir yerlere geleceginden.Almanyanin egitim sisteminde cok güzel bir uygulama olan bir yöntem vardir. Her ögrenci kendi not ortalamasina +sinif ögretmeninin tavsiye notuna göre, bir üst dereceli okulda egitim alma hakkina sahip olur. Ögrencinin notu kadar olmasa da, ögretmenin kanaat notu da önemlidir.

Buraya kadar güzel. Öyle degil mi?

Herkes hakettigi okulda okusun. Babasinin, anasinin kimligi cüzdaninin kabarikligi yada hafifligi söz konusu olmasin.Gel gör ki bazen öyle olmuyor. Burada da isgüzar ögretmenler cikabiliyor. Kücük Fadime de oldugu gibi.Bizim Fadime kizimiz 4. sinifa geldiginde notlari yeterli olmasina ragmen, resmen degilse de, herkes tarfindan alenen bilinen , irkciligiyle ün yapmis bir ögretmenin isgüzarligi yüzünden bir türlü hak ettigi okula gidemez. Irkci ögretmen nuh der peygamber demez ki, kiza gecerli bir kanaat notu versin. Aile saskindir bu duruma. Cocuk üzüntüsünden ne yapacagini sasirir.

Fadimenin ailesi önce ögretmenle konusmayi dener. Ardindan okulun müdürüyle konusurlar. Yok yok bir türlü ögretmenden olur alamazlar.

Sonunda Okulun müdürü kücük kizi tekrar bir sinava sokar.

Kücük fadime yine öyle bir not ortalamasi tutturur ki , tekrardan ögretmenin eline düserler.

Yani 2.0 olsa ortalama, direk gidebilecek , ama olmaz. Tutturamaz .2.2 de kalir.

Haydi yine sil bastan. Ailenin büyük itirazlari ögretmenle yapilan kavgalar. Müdürle yapilan kavgalar. Sonunda mahkemeye verme tehditleri. Iki taraf da artik zivanadan cikmis durumdadir.

Neyse kücük fadimeyi bir kez daha sinava sokarlar.

Bu sefer olur:)

Basarir bizim fadime. Irkci ögretmene inat basarir.
Artik geriye bir tek okulun tavsiye mektubuyla birlikte yeni okuluna yazilmak kalir. Fadime alir o mektubu da, gider yeni okulu olan Realschule´ye yazilmaya. Yeni müdürüne, büyük bir gururla, icinde diplomasiyla birlikte olan tavsiye mektubunu uzatir Müdür acar, okur kizin yüzüne bakar tekrar karnesini inceler ve sadece basini sallar.
Fadime meraklanir:
"Bir sey mi var?"
Müdür: "Oku" der.
Fadime o ana kadar görmedigi yaziyi okur. Eski müdür tavsiye mektubunun altina söyle bir not düsmüstür:
"Kanaat notumuz olumsuzdur. Fadime adli ögrencimizin asla Realschulede basarili olabilecegine inanmiyoruz. Realschule ögrencisi olma kapasitesi yoktur. Ücüncü kez girdigi bir sinav sonunda anca bu puani tutturabilmistir."

Allahtan bu not yeni müdürü hic etkilemez ve Fadime Realschuleye baslar.

Üc ay sonra bir duyduk, Fadime öyle basarili olmus ki yeni müdür onu ,hemen hic sene kaybettirmeden " bizim okulumuz yetersiz kaliyor ona" Diye daha üst dereceli okul olan Gymnasium´a yazdirmis.

Fadime iki yil sonra Gymnasium´dan Amerikada okumak icin burs kazanir. Okudugu Gymnasium´un öyle bir uygulamasi varmis. Her yilin en basarili iki ögrencisine Amerikada egitim sagliyorlarmis.

Fadime simdilerde 24 yasinda ve Amerikada , hangi üniversite oldugunu bilmiyorum ama,
iyi bir üniversite de tahsilini yapiyor. Yanilmiyorsam "Uluslararasi Siyaset" diye kalmis aklimda.

Okul ve ögretmenler insanin hayatinda cok etkili olabiliyor, ama en etkili ögretmen insanin kendi ailesi.

46 yorum:

bi dost dedi ki...

sabahın şu saatinde, herkes uyuyoken ıslık çaldım yeni müdürün hareketine.. Allah'tan duyulmadı :D

herşeyden azıcık dedi ki...

Helal olsun hem o kıza hem de ailesine. O öğretmene ve müdüre söyleyecek laflarım da var amma velakin mekan müsait değil:((

Delfina ; dedi ki...

Çok etkilendim,o ailenin yılmadan mücadele etmesi öyle duygulandırıcı ki.Fadime'nin yolu açık olsun,en güzel hayatlar onu bulsun.

Sevgiler canım...

rahsan dedi ki...

bravo fadimeye, ama bukadar mücadele mi etmesi gerekiyordu hak ettigine sahip olabilmesi icin? ya ailesi daha icine kapali olsaydi, itiraz etmeselerdi, üstüne gitmeselerdi, ya diger müdür yaziyi dikkate alsaydi, belki simdi cok farkli bir yönde ilerliyor olacakti hayati, eminim böyle cok genc vardir! yine de bravo fadimeye...

Seyyah dedi ki...

Sanıyorum orda ırkçılıktan büyük derdiniz yok.

Belgin dedi ki...

Süntercim, ne yazik ki yabanci uyruklu cocuklarin SIKCA karsilastigi bir durum bu Almanya´da. Aileler cocuklariyla ilgilenmez, yeri geldiginde savasmazsa cocuklarimizin gelecegiyle oynaniyor ve onlar hak ettiklerinden daha düsük okullarda okumak zorunda kaliyorlar. Burada ailelere cok is düsüyor. Ama ne yazik ki söylemem gereken bir sey daha var, cogu aileler cocuklarinin okuluyla pek ilgilenmiyorlar, cocuklarina en iyi yiyecekleri, giyecekleri, mobilyalari, oyuncaklari almakla görevlerini en iyi sekilde yerine getirdiklerini saniyorlar. Odalarinda her türlü elektronik esya ve oyuncak bulunan, ama evlerinde bir tane bile sözlük, Ansiklopedi bulunmayan aileler taniyorum ben. Gecen haftalarda Konsolosumuz tarafindan düzenlenen, Hessen Eyaleti Alman Egitim Müdürünün, Okul Müdürlerinin ve bazi Ögretmenlerin de katildigi Veli toplantisina ne yazik ki gelen Veliler o kadar azdi ki, icler acisi halimiz. Hem cocuklarimizla ilgilenmiyoruz, dil ögrenmeye calismiyoruz, hem de cocuklarimizdan iyi okullarda okumalarini, iyi bir meslek edinmelerini bekliyoruz. Dördüncü, besinci sinifa giden cocuklarimiz var, daha dogru dürüst okuyup, yazamiyan, burada dogduklari halde, dogru dürüst Almanca konusamayan.
Kusura bakma cok uzun bir yorum oldu, ama ne yapayim bam telimden vurdun:))
Öpüyorum arkadasim

Belgin dedi ki...

Söylemeyi unuttum, Fadimeye basarilarinin devamini diliyorum. Insallah bir gün cok güzel bir Diplomayla eski okulunu ziyarete gider ve Ögretmeninin ve Müdürünün gözüne sokar Diplomasini:)) Kiskaniyorlar anacim kiskaniyorlar basarili Türk cocuklarini:)) Catlasinlar, patlasinlar:))

Gia dedi ki...

kucuk bi kızın babası, o kucuk kızı aglata aglata, buyudugu alistigi yerden koparip aldiginda,
tanımadıgı bi eve getirip 'iste burasi senin yeni evin' dediginde, zaman o kadar hızla ve acımasızca akıp geciyor ki. .
sonra o kucuk kız buyuyor, ve diyor ki 'aile aslında o kadar da onemli degil, tek basima daha gucluyum..'

:'(

sevgiler .)

LoLLa ya da Gia .)

MAVİANNE dedi ki...

canım sünterim,

yazdığın yazıdan çok etkilendim
gerçekten de öğretmen çok etkili hayatını yönlendirmede

benim ilkokul öğretmenim kötüydü bana göre
doğru dürüst bir matematik öğretmedi, ilgilenmedi,
malesef ilkokulda kendimi çok da zeki sanmıyordum
hatta ben başarısızım herhalde derdim

ancak ortaokula gittim notlarım yükseldi
iyi bir matematik altyapım olmamasına rağmen (bence bunun suçlusu ilkokul öğretmenim)

Sonuçta mühendis oldum
güvenim geldi ama biraz geç oldu tüm bunlar
malesef ilkokuldaki kötü etkiden zor kurtuldum

fadimenin başarısını takdirle karşılıyorum

önemli olan öğretmenler tabi aile de etken

şükür ki, beni yücelten bir ailem vardı da, kolay atlattım ilkokul öğretmenimin olumsuz etkisini

öpücükler gönderiyorum sana

Asuman Yelen dedi ki...

Çok güzel bir sebat ve başarı örneği. Demek ki israrla mücadele edilince, pes etmeden, karamsarlığa kapılmadan, amaca ulaşılabiliyor. Ne önyargılar, ne faşizan yaklaşımlar, böyle bir mücadele karşısında duramıyormuş demek. Umarım Fadimelerin sayısı artar. Böylesine güzel örnekler çoğalır. Sağol Sünter' cim paylaştığın için..

ஐ : ) STİL DİREKTÖRÜ ( : ஐ dedi ki...

Sünterim biliyorsun kuzenler Canada'dan geldi ve minikler su gibi İngilzice konuşuyor, oradaki eğitim sistemini buraya da diledim keşke ama çok haklısın, "Okul ve ögretmenler insanin hayatinda cok etkili olabiliyor, ama en etkili ögretmen insanin kendi ailesi." demişsin ya bu sebeple pedogoglar bile bebekleri 4 yaşına kadar anneneleri yetiştirsin diyor. Aile bazı şeyleri vermezse çocuk ne okursa okusun tın yani sevgiler aşkım

fotograf penceresinden dedi ki...

kesinlikle katılıyorum sana waayy be demek ten alamadım kendimi

Zeynep A. dedi ki...

En önemli ögretmen kendi ailesi olmakla birlikte, hakkini aramak, mücadele etmek te ayri bir unsur. Fadimeye azminden dolayi cani gönülden tebrikler!!!!

aysema dedi ki...

Azmin elinden bir şey kurtulmuyor anlaşılan. Aferin Fadime'ye!

Aile-öğretmen- öğrenci hepsi birbirini tamamlıyor. Biri eksik kalırsa sorunlar başlıyor Sevgili Sünter...

Tüm Fadimelere başarılar dileyelim mi?

Sevgiler...

MELİS dedi ki...

Sevgili Sünter abla,Almanya'daki
ırkcılık konusunu Fadime örneğiyle çok güzel anlatmışsınız.Babamın TED
Ankara Kolejinden okul birincisi bir arkadaşı dünyanın en iyi okulu
ABD mit üniversitesinde ilk yıl
Ermeni öğrencilerin tacizi yüzünden
okul idaresi tarafında uzaklaştırma
sı isteniyor ve sınıfta kalıyor.
Daha sonra mühendislik bölümünden
birinci olarak mezun oluyor.Bunu
paylaşmak istedim.

Sevgiler

MELEK KOKUSU dedi ki...

Keske böyle seyler olmasa diyorum ama burda cok sik karsilasilan bir durum malesef ve evet ailenin durusu böyle durumlarda cok önemli, eger ailen bilincliyse ve almanca konusa biliyorsa ki bu cok önemli, o zaman hakki yenmiyor böyle cocuklarin...

Esimde böyle basamaklarda gecmis, belki ailesi diretmemis olsaydi bugün universiteye gidememis olacakti belkide kimbilir???

Çınar dedi ki...

Fadime ailesi kendisine inandığı güvendiği için şanslıymış. Ayrıca okul müdürü inisiyatifini onu okula almak yönünde kullandığı için de şanslıymış. Fadime'ye daha büyük başarılar dilerim bundan sonraki öğrenim hayatında
Kim bilir ne başarılı öğrenciler ırkçılık nedeniyle yok olup gidiyor oralarda.

Sevgiler canım

FeZa dedi ki...

allah biliyor ya.. yine sonuc sevindirici..

neler cektirmiyorlar ki yeri geldiginde..

ben isim degisikligi belgemi okula verince, bazi ögretmenler beni yolacakdi az daha..
son 3 ay kabus gibi gecti.
24 yasindayim, kendim karar verdim evlenmeye, annem babam hic karismadilar desemde, benim aile baskisi yüzünden evlendigimi kesinkez kabul ettiler kendi aralarinda (:
türküm ya hani. türk babasi var ya bende hani. öcü ya benim ailem..

az daha kalsin, abitur yapamiyordum sünter teyze..
cogu notlarimi kirdilar. sinif birincileri arasindayken, o bicim oldum yani..

bir hareket mi baslatsak bu tip ögretmenlere karsi..?!
:)

çoban yıldızı dedi ki...

Okurken gerçekten daraldım.Aile gerçekten çok önemli Fadime değil de aile pes etmiş olsaydı hiçbirşey olamazdı. Her iki tarafı da tebrik etmek gerekli.Avrupa Avrupa diyoruz ama bize o kadar önyargılı ki! Buna benzer çok hikaye dinledim.BAşarı hikayeleri ayakta alkışlanmalı.

Sevgilerimle.

YAŞAMIN KIYISINDA dedi ki...

Sevgili Sünter,
Okurken ürperdim, canım benim ne kadar istikrarlıymış. Neyse! hakettiği yere tüm olumsuzluklara karşın yine de başarmış.
İnsanoğlu türk,avrupa,amerika v.s. diye ayrılmıyor işte. Yürekte ayrılıyor, duyguda ayrılıyor.
Paylaşımın için teşekkürler.

ARNAVUTcigeri dedi ki...

Oncelikle sizi kizinizla bu kadar guzel arkadas oldugunuz icin tebrik etmek istiyorum.Fadime kizimizin ve ailesinin yasadigi irkcilik cok uzucu ama onlarin azmi ve sonunda isteklerine kavusmalari beni cok duygulandirdi.Umarim pek cok kisiye ornek olur bu tavir.Fadime'ye basarilar...

Keddy dedi ki...

merhaba,
benim blogumada beklerim
http://keddynindolabi.blogspot.com/

MAVİANNE dedi ki...

canımmmm


MUTLU YILLAR

2010'un en genç kayınvalidesi olacaksın

güzellikler getirsin size yeni yıl

aslan dedi ki...

Umutsuzlukların,bilinmezliklerin,
karamsarlıkların,şüphelerin son bulduğu,layik olduğumuz ruhsal ve toplumsal barışı,başımız dik,utanmadan,gururla ,huzurla sevgiyle,kardeşlikle yaşabileceğimiz bir dünyanın bireyleri olma özlemi ve yeni yılda bütün bu umutların gerçeğe dönüşmesi dileği ile yeni yılın sana ve sevdiklere sağlık ,başarı ve mutluluklar getirmesini dilerim.Sevgi ve dostlukla...

(Fadimeler-Musalar o kadar çok ki
toplumda,yeter ki fırsat verilsin!)

Çınar dedi ki...

Tüm sevdiklerinle birlikte, mutlu sağlıklı nice yıllar geçirmeni dilerim.

Sevgiler canım

MELİS dedi ki...

Yeni yılda size ve ailenize sağlık,
mutluluk,huzur dilerim.

Sevgiler

sünter dedi ki...

bi dost,
ben duydum burdan:)

Fundam,
o nasibini aldi zaten vakti zamaninda:)

Delfinam,
O simdi gayet basarili bir ögrenci:)

sünter dedi ki...

Rahsanim,
hemde ne cok var öyle önü kesilmis cocuklar. Sonucta her cocugun yapisi ayni degil.Olumsuz etkilenebiliyor bazilari.

Seyyahim,
En öfkelendigimiz konu bu. Cünkü aptalca

sünter dedi ki...

Belginim,
yazdiklarinda cok haklisin tabiiki.
Ama galiba yeni nesil anneler biraz daha farkli. Benim cevremde gözlemledigim kadariyla bayagi bir ilgineliyorlar artik cocuklarin egitimiyle ve sosyal faaliyetlerine de katiliyorlar.

sünter dedi ki...

Gia yada Lolla,
kim o kiz? Sen mi yoksa ben mi?
Bana cok tanidik geldi de:(

sünter dedi ki...

Mavisim,
iste onun icin ailenin önemi dedim bende zaten. Ne olursa olsun ailen senin yaninda durmayi becerebiliyorsa iste böyle "matematik den anlamadigini zannedenlerden bile" mühendis cikartirlar:))

sünter dedi ki...

Asumanim,
tabii ki israrla mücadele edebilmek güzel ve sonuc da veriyor.Tüm engelleri asiyor. Ama bunu bir cok cocuk yapamiyor.Helede henüz 10 yasindaysa. Bazi cocuklar güclü bu anlamda.

sünter dedi ki...

Stilim,
o yüzden illede aile diyoruz iste. Gerci istisnalar da var ama onlar da kaideyi bozmaya yetmiyor.

Fotograf penceresi,
:)

Zeynepim,
Fadime, ailesi olmasaydi, henüz 10 yasinda oldugu icin hakkini arayamazdi sanirim.

sünter dedi ki...

Aysema,
tamamen katiliyorum hepsinin ayri ayri önemi var.

Melisim,
Türk olmak hic bir zaman ve hic bir yerde kolay degil sanirim.

Melek kokusu,
o zaman esinin ailesinide esinide buradan kutluyorum:)

sünter dedi ki...

Cinarim,
her yerde var galiba bu kötü insanlardan. Kimi para ugruna kimi irkcilik adina.
Allah iyilerle karsilastirsin diyelim.

sünter dedi ki...

Sevgili Fezam,
bende bu konudan cok cektim.Benzer seyler yasadim.Bütün türk babalarini despot görüyorlar.Ama bunda bizim kizlarimizin da katkisi yok degil. Durmadan ailelerini kötülüyorlar almanlara. Sanki bir faydasi olacakmis gibi.

sünter dedi ki...

Sevgili coban yildizi önce hosgeldin:)
Önyargi konusunda özellikle almanlar dünya sampiyonu olabilirler. Sen istedigini söyle onlar kafalarindaki türk imajindan zerre vazgecmezler.

Nur ablacim,
hani cig süt emmisiz ya iste ondan midir nedir.Gercektende kötünün irki olmuyor iste.

sünter dedi ki...

Arnavut cigeri,
güzel sözleriniz icin tesekkürler.
Ayrica bloguma hosgeldiniz yorumunuzla deger kattiniz:)

sünter dedi ki...

Sevgili keddy,
hosgeldiniz bloguma:)
Bende hemen geldim size.Vakitsizlikten dolayi yorum birakamadim ama tekrar tekrar gelecegimden eminim.

sünter dedi ki...

Aslan,
insallah dedigin kadar coktur bu fadimeler-musalar.
Almanyada hala türk cocuklari egitim konusunda diger yabancilara göre azinlikta. Malesef.
Yeni yil hepimize güzellikler getirir insallah

MAVİANNE dedi ki...

canım benim 2010 da mutluluk ve sağlık olsun
hepimiz neşeli günler geçirelim
öpüyorum seni ve ayciyi

Dolunay dedi ki...

yazıyı heyecanla okudum .fadıme basarısız olacak dıye.neyse yolu acık olsun.mutlu yıllar.

иαℓαи dedi ki...

Süntercim yeni yılın kutlu olsun, 2010 yılı sana ve kızına bol bol mutluluk getirsin....

YAŞAMIN KIYISINDA dedi ki...

Sünter'cim,
Yeni yılını candan kutlar, sağlık,mutluluk,huzur, getirsin dilerim.
Sevgiler...

Gia dedi ki...

Ablacim guzel dileklerini aldim sana da mutlu ve bol misafirli şen kahkahalı yıllar diliyorum hersey gonlunce olsun tum sevdiklerinle birlikte .)

LoLLa yahut Gia .)

kamikaze dedi ki...

sünter teyzecim yeni yılda sağlıklı,mutlu,huzurlu,başarılı harika bir yıl geçirmenizi diliyorum ailecenek.bu yıl size bir oğul kazandırdı ne mutlu.Allah tamamına erdirsin hayırlısıyla.

anlattığınız yazıdaki fadime arkadaşımızı,ailesini,yeni müdürü yüreekten kutluyorum.Allah yolunu açık etsin.daha nice başarılara.